Czytanie na dziś: czytaj dalej
11. krok Konferencje

11Jedenasty Krok - Konferencje podczas dni skupienia Wyzdrowienie i Duchowość - wygłoszone do Wspólnoty Anonimowych Alkoholików w Genewie 2006.

(Tłum. Andrzej Ziółkowski, Copyright wccm.pl)

Medytacja i Program 12 kroków

 

W jaki sposób Medytacja może być pomocna w programie taki jak Wasz, który jest programem uzdrowienia, szczerej skruchy, odnalezienia i zguby i bezustannego próbowania na nowo? Jaki jest w tym sens, jeżeli ciągle się starasz osiągnąć cel w środku tarczy i ciągle się z nim rozmijasz?

 

Z czasem jednak, w miarę próbowania, będziesz coraz bliżej, aż w końcu pewnego dnia uda ci się wstrzelić w dziesiątkę. Co wtedy poczujesz? Nie dumę. Raczej ulgę, łut szczęścia, chęć uczczenia tego wydarzenia. Zwołania przyjaciół i podzielenia się z nimi całą twoją radością. Nie ma jednak gwarancji, że następny strzał znów wyląduje w środku tarczy. To nieważne, bo wiesz, że dobrzejesz i oto chodzi w programie AA – krok po kroku dobrzeć, a nie o bycie ciągle perfekt. Na tym zasadza się każde życie duchowe i każde uzdrowienie. W doświadczeniu alkoholika widzimy je szczególnie wyraźnie, bo przez soczewkę nałogu. To ludzka rzeczywistość, tyle, że pokazana przez dno butelki.

 

 

„..przez modlitwę i medytację” jest 11 krokiem waszego programu. Jest przedostatnim krokiem przed 12, ostatnim - tym, który prowadzi do altruizmu i dania się innym. Innymi słowy jest krokiem, zanim sam staniesz się kanałem łaski dla innych. Bo jej doświadczyłeś osobiście, daru uzdrowienia przez łaskę - a nie przez karę - i przez to poznałeś na własnej skórze mechanizm jej działania.

 

 

Medytacja poprzez „zaparcie się siebie” jest doświadczeniem utraty, ale owa utrata jest wolnym wyborem i ten wybór otwiera podwoje łaski. Dlatego też możesz zacząć medytować niezależnie od tego, który z 12 kroków właśnie stawiasz. Bo w każdym z nich jest Bóg – wtedy gdy pojawia się On w nim dosłownie i wtedy gdy jest w nim tylko domniemany.

 

 

fot.wccm.pl 

 

Print Friendly and PDF