Czytanie na dziś: czytaj dalej

 

 

 

W naszej tradycji jest tylko jedna modlitwa – modlitwa Jezusa.

On jest Pośrednikiem wszystkich ludzi. Nie ma innej drogi do Ojca jak tylko przez Jezusa. Ewagriusz z Pontu, u którego Jan Kasjan pobierał nauki, mówił, że „modlitwa jest wstępowaniem umysłu ku Bogu”. Nasze umysły i serca możemy wznieść do Boga tylko przez Jezusa. Modlitwa Jezusa jest jedyną modlitwą. Zanurzamy się w niej, otwierając na nią nasze serca. W tradycji Kościoła doświadczenie to nazywane jest modlitwą wiary, modlitwą kontemplacyjną czy też modlitwą czystą. My używamy określenia „medytacja”, która jest trwaniem w bezruchu, w centrum naszego jestestwa, by wraz z Chrystusem dojść do centrum, w którym przebywa Trójca Święta. 

 

John Main OSB  

 

 


Najbliższe wydarzenia


 

Meditatio 2021

 

PRZYTOMNOŚĆ
"Uwaga absolutnie bez domieszki jest modlitwą"
/Simone Weil/

W tym roku spotykamy się w hotelu Beskidek w Szczyrku. Rekolekcje rozpoczniemy w piątek, 12 listopada o godz.17.00, a zakończymy obiadem w niedzielę, 14 listopada. Naszym prelegentem podczas konferencji będzie filozof i teolog Piotr Sikora.

Piotr Sikora od trzydziestu lat praktykuje medytację - zasadniczo w tradycji chrześcijańskiej, ale także buddyjskiej. Od ponad piętnastu lat należy do Krakowskiej Grupy Medytacji Chrześcijańskiej związanej z Ośrodkiem Medytacji Chrześcijańskiej przy klasztorze Benedyktynów w Lubiniu. Od ponad dziesięciu lat współpracuje z The Elijah Interfait Institute będąc częścią zespołu koordynującego działania forum międzyreligijnych badań nad duchowością i mistyką. Nauczyciel mindfulness w trakcie szkolenia w Mindfulness Association Polska. Redaktor "Tygodnika Powszechnego". Profesor Akademii Ignatianum w Krakowie. Prowadzi sesje dialogu filozoficznego (www.dialogfilozoficzny.pl). Żonaty, ma trójkę (prawie) dorosłych dzieci.

W programie rekolekcji są 3 sesje medytacyjne dziennie połączone z modlitwą brewiarzową, konferencje, czas pytań i odpowiedzi, spotkania w grupach i rozmowy przy kawie, czas na spacery, wspólne posiłki. Na Mszę Świętą niedzielną udamy się do Sanktuarium "Na Górce" w Szczyrku. Szczegółowy program godzinowy roześlemy uczestnikom w terminie późniejszym.

W związku z trwającą pandemią i narastającą obecnie czwartą falą zakażeń chcemy w jak najlepszym stopniu zadbać o bezpieczeństwo uczestników, troszcząc się o siebie nawzajem. Charakter rekolekcji uniemożliwia pozostawanie w dystansie społecznym czy stałe noszenie maseczek. Dlatego, aby zmniejszyć na ile to jest możliwe ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa, wydarzenie będzie dostępne wyłącznie dla osób, które posiadają ważny paszport covidowy i w dniu przyjazdu do hotelu złożą oświadczenie o swoim stanie zdrowia (wzór w załączniku)

Koszt udziału zawiera: pobyt w hotelu (noclegi i wyżywienie od kolacji w piątek do niedzieli), przerwy kawowe oraz koszty organizacyjne (m.in opłata klimatyczna, koszty pobytu prelegenta, materiały drukowane, przygotowanie sali do medytacji, ulgi dla osób potrzebujących wsparcia finansowego)
- pokój jednoosobowy (ograniczona liczba miejsc) - 397 zł
- pokój 2,3 lub 4 osobowy - 347 zł
- małżeństwo 644 zł

Szczegóły dotyczące sposobu płatności i potwierdzenie rezerwacji prześlemy na adres mailowy po wypełnieniu formularza zapisów.
Zapisy przyjmujemy do 20 października.
Ilość miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń i wpłat.

 

Kontakt do organizatorów: meditatio.wccm.21@gmail.com

 

Lista uczestników zamknięta.

Dziękujemy! 

 

  

 

Medytacje online
Zapraszamy na cotygodniowe spotkania medytacyjne online w piątki, godz. 21.00:

http://www.onlinemeditationwccm.org/

Tymczasowo język grupy jest oznaczony jako język angielski, ale grupa prowadzona jest w języku polskim.

1. Znajdź dzień tygodnia: (Friday) i strefę czasową (Time Zone Europe / Warsaw). 

2. Zgłoś się do właściwej grupy "Join the group" - godzina spotkania: 9 pm, a osoba w trzeciej kolumnie to Anna Studenska.

Po przesłaniu zgłoszeniu wyślemy maila powitalnego, gdzie znajdują się dokładne informacje techniczne i organizacyjne dotyczące spotkania.

 

 ***


Gdańska grupa medytacyjna WCCM zaprasza na spotkania medytacyjne online w każdy czwartek:

godz. 20.00 - 20.30.

PLATFORMA ZOOM Link do spotkania: 

https://us02web.zoom.us/j/84658555753?pwd=dCtOTFJscnE3MmdkZGxsZ3BJc21tZz09

hasło: 129016

Przerwa do 16 września 2021 

***


Cykliczne medytacje w intencji pokoju i zgody

Kannon - Buddyjska Wspólnota Zen zaprasza na cykliczne medytacje w intencji pokoju i zgody.

Medytacje są prowadzone on-line za pośrednictwem platformy zoom. 

Więcej informacji dot. terminów na stronie Kannon.


 

***
Zobacz i pobierz aplikację WCCM - Zegar do medytacji

 

Aplikacja "Zegar do medytacji" Światowej Wspólnoty Medytacji Chrześcijańskiej (WCCM) w Polsce to wygodny sposób na zaprogramowanie czasów przygotowania i medytacji odmierzanych sygnałem gongu.

Aplikacja zawiera również instrukcję "Jak medytować?" w tradycji nauczania medytacji chrześcijańskiej przez o. Johna Maina OSB, czytania biblijne na dany dzień wraz z komentarzem, lekturę tekstu duchowego, kalendarium wydarzeń w WCCM Polska i kontakty do grup medytacyjnych.

 


Wersja na Android

Wersja na iPhone'a  

 

 

 

Print Friendly and PDF