Czytanie na dziś: czytaj dalej
Kim Nataraja Konferencje

KIM NATARAJA

Kim Nataraja urodziła się w Holandii. Od 1960 roku mieszka w Londynie wraz z mężem i dwójką dzieci. Jest emerytowanym wykładowcą języków nowożytnych. Od 1999 roku kieruje Szkołą Medytacji Chrześcijańskiej w ramach której prowadzi wykłady z cyklu Chrześcijańskie korzenie mistycyzmu. Kim jest benedyktyńskim oblatem WCCM, dyrektorką Szkoły Medytacji i członkiem założycielem towarzystwa Bede Griffiths Sangha. Aktywnie wspomaga prace WCCM na polu dialogu międzyreligijnego. 

Iluzja i Rzeczywistość

 

Świat ego nie jest światem prawdziwym; zmienia się z każdą nową emocją lub myślą. Zauważ jak odmiennie wygląda ulica pełna kwitnących kwiatów, kiedy idziesz nią z lekkim sercem lub wtedy, kiedy trapi Cię jakieś zmartwienie. Wszystko jest więc kwestią percepcji. Postrzegamy to, co przystaje do naszych wyobrażeń. Mądrościowa sentencja z tradycji Zen ilustuje to w dosyć zabawny sposób: „Dla  kochanka jego ukochana jest czystym zachwytem; dla anachorety – źródłem rozproszeń a dla wilka – doskonałym posiłkiem.”

iluzjaIdentyfikujemy się więc z wyobrażeniem, które w danym momencie odbieramy jako najbardziej właściwe lub pasujące do roli, którą właśnie odgrywamy. Oznacza to, że nasze zewnętrzne życie nie jest oparte na rzeczywistości, która jest trwała i prawdziwa. Wszystko płynie i podlega zmianom. Ojciec John Main powiedział: „Ego jest wyobrażeniem o nas samych, wyobrażeniem, które usiłujemy projektować na zewnątrz. Cała iluzja, fałszywa percepcja nas samych, innych oraz Boga pochodzą od ego.” To dlatego ojciec Main mówił o świecie ego jako o świecie iluzji i wskazywał medytację, jako sposób wyrwania się z niego do prawdziwej Rzeczywistości.

Często obruszamy się na słowo „iluzja”. Myślimy: „Może ten świat jest iluzją, ale dla mnie wygląda on bardzo prawdziwie!” Kiedy ktoś cierpiący na artretyzm próbuje wstać z łóżka, najmniejszy nawet ruch wywołuje ból i wówczas powiedzenie mu, że „świat jest iluzją!” stanowi marną pociechę. Nie traktujmy jednak tej koncepcji w sposób dosłowny. Oczywiście, świat, w którym żyjemy jest prawdziwy; byłoby niewiarygodnym brakiem szacunku zaprzeczyć istnieniu cierpienia i bólu. Lecz nadal, będzie to zaledwie częściowa prawda o rzeczywistości.

Według ojca Maina prawdziwe znaczenie słowa „iluzja” odnosi się do odbioru naszej codziennej rzeczywistości jako jedynej rzeczywistości, do naszej niewiedzy o wyższej Rzeczywistości, zawierającej w sobie tę nam znaną. Medytacja pozwala nam doświadczyć prawdy o Rzeczywistości Bożej, która przenika tę naszą codzienną. „Rozłupcie drzewo, ja tam jestem. Podnieście kamień, a znajdziecie mnie tam." (Apokryficzna Ewangelia wg św. Tomasza, wers 77)

John Main mówiąc o świecie jako o iluzji, nie zamierzał go deprecjonować, gdyż unieważniłoby to znaczenie prawdy o Wcieleniu. Jezus dzielił z nami człowieczeństwo tzn. radości i cierpienia tego świata. Wskazywał jednak na Królestwo w nas i pośród nas. Jego odkrycie będzie jednym z najistotniejszych owoców naszej codziennej medytacji. Pozyskana uważność pozwoli nam przekroczyć dwoiste widzenie świata, którym posługuje się ego. Medytacja pomaga doświadczyć pierwotnego sposobu bycia, naszej wspólnej świadomości.

 

fot. wccm.pl

Print Friendly and PDF