Czytanie na dziś: czytaj dalej
Konferencja Medytacja w twojej szkole Konferencje

szkola

"Nowa rozszerzona koncepcja edukacji powinna umożliwić każdej jednostce odkrywanie, pobudzanie i wzmocnienie jej potencjału twórczego, a więc ujawnić skarb ukryty w każdym z nas. Zakłada to odejście od wizji wyłącznie instrumentalnej edukacji, postrzeganej jako koniecznej drogi do osiągnięcia określonych rezultatów (umiejętności, nabycie różnych zdolności, cele o charakterze ekonomicznym) i traktowanie jej funkcji w sposób integralny: spełnienie jednostki, która uczy się, aby być."

Raport UNESCO (tzw. raport Delors’a z 1996 r.), rozdz. "Edukacja: jest w niej ukryty skarb”

1. spotkanie w CMJP II

 

Szanowni Państwo,

Miło mi poinformować, że jesteśmy już po pierwszym spotkaniu pokonferencyjnym „ Medytacja chrześcijańska w szkole”. 

Kameralna sala w warszawskim Centrum Myśli Jana Pawła II i sama formuła spotkania pozwoliła nam na dzielenie się doświadczeniem związanym z  medytacją w szkole, z medytacją z dziećmi, z naszą osobistą medytacją. Wspólnie modliliśmy się i medytowaliśmy.

Ksiądz Rafał Figiel (ksiądz parafii p.w. Św. Rocha w Jasienicy Mazowieckiej, związany z WCCM, prowadzi grupę medytacji chrześcijańskiej) opowiadał o odkryciu tradycji Medytacji Chrześcijańskiej w Kościele Zachodnim, cytował również dokumenty Kościoła Katolickiego o tej formie modlitwy. 

Bernard Fruga (Bernard Fruga zawodowo łączy pasję edukacyjną kierując polskim oddziałem Franklin Covey Education oraz działalność biznesową konsultanta i trenera zarządzania projektami. Od 2009 związany z komorowską grupą medytacji chrześcijańskiej) zaprezentował swoje spostrzeżenia po spotkaniach prezentujących medytację chrześcijańską młodzieży i studentom, podkreślając wagę interakcji  i takich elementów spotkania jak:  otwartość, dialog, oddawanie głosu uczestnikom.

Marek Małaszczuk (katecheta w warszawskim zespole szkół  prowadzonym przez Stowarzyszenie Kultury i Edukacji- Szkoła Podstawowa na ul. Okopowej, Gimnazjum i Liceum na ul. Foksal ) podzielił się refleksjami związanymi z wprowadzeniem medytacji w szkole w której uczy- opowiadał, że dzieci, po prostu, chcą się modlić w ten sposób, bardzo przeżywają taką modlitwę, wzajemnie się w jej trakcie uspokajają, a niektóre zaczęły medytować w domu lub w drodze do szkoły – w czasie jazdy samochodem; jest to dla nich ważne- same, z własnej inicjatywy,  przynoszą z domów świece do medytacji. 

Jacek Kuśmierz (prezes Stowarzyszenia Kultury i Edukacji - Szkoła Podstawowa na ul. Okopowej, Gimnazjum i Liceum na ul. Foksal) postawił pytanie z, którym jako prezes zespołu szkół, obecnie się mierzy – czy jest miejsce na duchowość  w świeckiej szkole.

Henryk Cichecki (dyrektor Zespołu Szkół Usług i Przedsiębiorczości w Płocku im. bł. abpa Antoniego Juliana Nowowiejskiego; od 24 lat nauczyciel języka polskiego) opowiadał o związkach medytacji z pedagogiką dialogu, o tutoringu szkolnym - budowaniu relacji poprzez wsłuchanie się, działaniach, które podjął, aby wprowadzić medytację w szkole i ich zaskakujących konsekwencjach. Doświadczył, że jest to niełatwe- pojęcie medytacji jako modlitwy dla dzieci jest nowe i jak każda nowa rzecz, zmiana budzi niepokój i strach.

Magda Oborska (teolog aktywnie działający w swojej parafii, terapeutka) mówiła o działaniu w swoim najbliższym otoczeniu - w swoim kościele parafialnym: pomysł wprowadzenia medytacji młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania oraz w domu- medytacji z własnymi dziećmi.

Rozmawialiśmy o naszym zaskoczeniu i smutku, towarzyszącym lekturze niektórych artykułów  na temat podręcznika „ Medytacja chrześcijańska w szkołach”. Tym silniej również poczuliśmy wagę każdego naszego działania , faktu, że zapraszanie do medytacji chrześcijańskiej dzieci wymaga od nas rozwagi, otwartości, uważności oraz dobrej informacji. 

Zwrócono również uwagę na komplementarność i potrzebę działań oddolnych oraz odgórnych.

Bardzo dziękuję za to SPOTKANIE – celowo piszę je dużymi literami, dla mnie było prawdziwym spotkaniem- pełnym dialogu i słuchania.
Bardzo dziękuję za pomoc w jego organizacji - ono by się nie odbyło, gdyby nie wspólnota, gdyby nie Państwo, którzy na moje pytania i zaproszenia, nie odpowiadali naturalnie i po prostu: „ Tak, pomogę, co mam zrobić?”.
Wszystkie przyniesione ciasta, ciasteczka, kanapki, chleb, konfitury były wspaniałe, a ci, których z nami nie było niech żałują !

Kolejne spotkanie pokonferencyjne zorganizujemy niebawem.

Serdecznie pozdrawiam

Paulina Wawer

 

Głosy uczestników:

1. "Kochani, jeśli ktoś z Was potrzebuje mojego wsparcia w rozmowach z młodzieżą o medytacji to chętnie pomogę. Obecnie większość czasu spędzam w Poznaniu pracując w School of Form. To może być dobrą wiadomością dla tych, którzy zażyczą sobie mojej pomocy w Poznaniu.
Oto moje namiary: bernard.fruga@fc.edu.pl "

Bernard Fruga

 

2.  „ (…) uczestniczyłam w dziesiątkach (jeśli nie setkach) konferencji i jednocześnie po raz pierwszy uczestniczyłam w TAKIEJ konferencji. Chodzi mi o to, co się działo między ludźmi. Mam takie doświadczenie, że jeśli ludzie mają różne opinie, praktyki i o tym opowiadają na forum, to nieuchronnie rodzi się rywalizacja - ktoś mówi głośno (lub cicho, tak niby tylko do sąsiadów), że wcale nie tak jest, że ma inne zdanie, doświadczenie, że może idzie mu lepiej, albo jest jakiś gorszy i nie potrafi... Słowem, wydawało mi się, że jakoś tak jest na tych konferencjach i tak być musi.
Tymczasem to, czego doświadczyłam podczas sobotniego spotkania było zupełnie inne. Po raz pierwszy usłyszałam tyle mądrych wypowiedzi od mądrych ludzi. Mądrych, prawdziwych, spokojnych, bez pozowania i poklasku, bez agresji i chęci dokopania komuś. Mądrych pokornych i odważnych zarazem. Tak myślę, że to chyba Duch Święty tak z sobie ludźmi poczyna. Bo skąd ta synergia, prawdziwa synergia działań, prawdziwe spotkanie ludzi z innymi ludźmi w Bogu. Bardzo dziękuję.”

Agnieszka Kluszczyńska

 

3. „ cieszę się, że mogłem uczestniczyć w tym spotkaniu, szczególnie cenne wydają się być dwie konkluzje: troska zebranych o pozyskanie akceptacji episkopatu oraz postawa otwartości na inaczej myślących w duchu porozumienia ekumenicznego i międzyreligijnego bez wykluczania również niewierzących. Jeśli chodzi o pedagogikę dialogu ( tutoring szkolny ) - to jest to sprawa złożona. Wszystkich zainteresowanych zapraszam na kurs tutorski do Płocka i spotkanie informacyjne - oba wydarzenia na przełomie września i października 2013r. Zachęcam wszystkich do łączenia praktyki medytacji z teologią ikony. Polecam: P. Ewdokimow, Sztuka ikony. Teologia piękna, Jazykowa, Świat ikony. Polecam również dwie cudnej urody książki teologiczne:
T. Spidlik, Perełki Ojców Kościoła, Y. Spiteris, Ostatni Ojcowie Kościoła: Kabasilas, Palamas."

Henryk Cichocki

 

4. „ moje refleksje nad udziałem medytacji chrześcijańskiej w kształtowaniu formacji duchowej młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania.”

Magdalena Oborska

 

 

****

 zaprasza na spotkanie

MEDYTACJA CHRZEŚCIJAŃSKA
 W TWOJEJ SZKOLE

06.04.2013   godz.9.15 - 15.30

Centrum Myśli Jana Pawła 2 Warszawa ul. Foksal 11

 

Szanowni Państwo,

Jest to dla mnie duży zaszczyt i zarazem wielka radość, że mogę zająć się koordynacją pierwszego spotkania pokonferencyjnego programu Medytacja chrześcijańska w Twojej szkole

Brałam udział w styczniowej konferencji pod tym samym tytułem. Nasze spotkanie, wspólna praca, wystąpienia o. Freemana, Cathy, Erniego, Bogdana Białka były dla mnie bardzo inspirujące i w wielu momentach zaskakujące. Teraz kiedy myślę „medytacja chrześcijańska w szkole” od razu mam przed oczami zdjęcia z książki i kadry z filmu – siedzące w kręgu z zamkniętymi oczami spokojne dzieci, niektóre z niezwykłymi uśmiechami. Mając przed oczami ten obraz wierzę, że nam się uda, że również w polskich szkołach dzieci będą z pięknymi uśmiechami medytować i jak mówił angielski chłopiec „będą mieli czas Go słyszeć.”

Na konferencji mieliśmy wiele wspaniałych pomysłów-pojawiają się naturalne  pytania- co udało się już robić? co dalej? czy pojawiły się nowe refleksje, pomysły? 

Zapraszam Państwa na pierwsze spotkanie pokonferencyjne, które odbędzie się  6 kwietnia  w godz. 9.15 – 15.30 w Centrum Myśli Jana Pawła II na ul. Foksal 11 w Warszawie. Będziemy mogli się na nim wymienić  naszymi doświadczeniami i nowymi pomysłami związanymi  z programem Medytacja chrześcijańska w Twojej szkole. 
Program spotkania oraz plakat informacyjny znajdą Państwo poniżej maila.

Zgłoszenia do udziału w spotkaniu proszę przesyłać na mój email: paulawaw@op.pl
Osoby, które chcą podzielić się swoim doświadczeniem związanym z wprowadzeniem medytacji chrześcijańskiej do szkoły, przedstawić innym swoje pomysły, proszę o kontakt mailowy.
Mam również wielką prośbę – nie mamy teraz sponsorów spotkania, nie będzie cateringu z ciastkami, może sami je przyniesiemy lub upieczemy?

Serdecznie pozdrawiam

I mam nadzieję do zobaczenia w kwietniu na Foksal.

Paulina Wawer

 

Program do pobrania 

  

cmjp2Plakat spotkania

 

 

 

 

 

  

Print Friendly and PDF