Czytanie na dziś: czytaj dalej
Joseph Pereira Konferencje

 

jpKs. JOSEPH PEREIRA

 

Ks. Joseph Pereira-ojciec Joe (ur.1942) ukończył studia psychologii, filozofii i teologii w Indiach oraz studia terapeutyczne w USA. Jest założycielem i dyrektorem Kripa Foundation i konsultantem Archidiecezji Bombaju d.s. resocjalizacji osób uzależnionych. W 2009 roku rząd Indii przyznał mu Padma Shri Award, najwyższe odznaczenie za zasługi dla narodu hinduskiego. Od 1968 praktykuje jogę wg. B.K.S.Iyengara, której elementy stanowią integralną część programu Kripa. Na prośbę Matki Teresy prowadził w Kalkucie rekolekcje dla sióstr z jej zgromadzenia. Ojciec Joe od wielu lat naucza Medytacji Chrześcijańskiej. W 2010 poprowadził w Katowicach Meditatio 2010. Kierując się zasadą, że „Łaska realizuje się w ciele” w szczególny sposób łączy on chrześcijańską wiarę z hinduską mądrością uwzględniania roli ciała na drodze duchowego wzrostu.

Chrystusowy Umysł

 

Jest piękna opowieść o. Anthony’ego de Mello o grupie turystów, podróżujących autobusem. Podczas wycieczki przez pewną piękną okolicę, wszystkie osoby były zaabsorbowane fotografowaniem i nagrywaniem filmów. Na końcu drogi przygotowano dla nich niespodziankę w postaci szczególnej kolacji. Był to amerykański Dzień Dziękczynienia i wniesiono indyki. Podczas posiłku rozpoczęła się dyskusja, w którą zaangażowała się cała grupa. Pod koniec kolacji szef kuchni przyszedł i zapytał: "Jak Państwu smakował indyk?" Jednak nikt nie potrafił mu odpowiedzieć. Byli zakłopotani, ponieważ byli tak zaabsorbowani dyskusją, że nie pamiętali jak smakował im indyk.

Ta historia pokazuje w jaki sposób żyjemy przez większość czasu. Gubimy się w naszych myślach tak bardzo, że nie widzimy tego, co naprawdę powinniśmy zobaczyć. Rejestrujemy poszczególne klatki życia w naszych aparatach fotograficznych, żyjemy w przeszłości lub przyszłości, a jesteśmy nieobecni w tym, co dzieje się teraz.

Z umysłem Jezusa było inaczej. Był zawsze w pełni obecny. Bycie w pełni obecnym jest możliwe tylko wtedy, gdy jesteś w stanie uciszyć troski. Wejść w tu i teraz, być w stanie otworzyć się na to, co wydarza się przed naszymi oczyma, skupić na tym całą naszą uwagę.

Modląc się, również zdarza nam się wiele myśleć. Przychodzimy do kościoła i czytamy piękne modlitwy stworzone przez innych, ale czasami zupełnie nie czujemy mocy tych słów, bo recytowaliśmy je jak formułkę. My raczej tworzymy koncepcję, a nie doświadczmy rzeczy lub osób. Jiddu Krishnamurti, słynny filozof hinduski, powiedział, że kiedy mówimy dziecku jak nazywa się ptak, to dziecko przestaje widzieć ptaka. Piękny orzeł pojawia się na niebie i ojciec woła dziecko: "Chodź, zobacz orła." A dziecko zamiast przybiec odpowiada: "Tato, ja już wiem, jak wygląda orzeł." Zadowoliło się koncepcją orła. Ten sam mechanizm stosujemy wobec Boga, zadowalamy się tym, co mówią nam o Nim nasze myśli lub piękne intencje.

Bóg oprócz zdolności myślenia i refleksji, które same w sobie są dobre, obdarzył nas także inną zdolnością. Dał nam umiejętność bycia w pełni obecnym. Ta zdolność polega na przeżywaniu całego naszego życia w obecności Boga. Bóg jest ciągle obecny. Tułamy się po bezdrożach czasu, zapominając, że obecność Boga jest wiecznym TERAZ. Na początku było Słowo, Słowo było od Boga i Bogiem było Słowo. A w tym Słowie jest zawarty cały wszechświat. To Słowo nadaje sens naszemu życiu.

O. John Main dał nam bardzo skuteczny sposób wchodzenia w wieczną obecność Boga poprzez Chrystusowy Umysł. Medytacja jest najprostszą praktyką „odkładania na bok” wszystkich myśli, wyobrażeń, pomysłów, obrazów. W oczach Boga nawet nasze najbardziej wysublimowane myśli są zupełnie absurdalne. Jaka jest nasza wiedza w porównaniu z mądrością Boga? Droga do Boga nie wiedzie poprzez nasze o Nim myślenie, drogą jest powtarzanie naszej mantry.

 

fot. wccm.pl

 

Print Friendly and PDF