Czytanie na dziś: czytaj dalej
O zasadach prowadzenia spotkań w grupach


Nasi Drodzy,

Podczas kwietniowej szkoły medytacji w Milanówku stworzyliśmy Radę Wspólnoty, która przejęła odpowiedzialność za naszą Wspólnotę wraz z większością dotychczasowych zadań koordynatora.

Jedną z ważnych kwestii, którą chcemy zająć się w pierwszej kolejności jest odświeżenie w naszej polskiej Wspólnocie zasad, wg których odbywają się spotkania WCCM na całym świecie. Do ciszy medytacji zapraszamy każdego, kto jest otwarty na doświadczenie takiej formy modlitwy. Ważne jest dla nas jednak, aby przebieg i struktura spotkań bez względu na osobiste doświadczenia i potrzeby poszczególnych uczestników opierały się na myśli i modlitwie o. Johna Maina.

Przebieg i struktura spotkań grupy to nieliczne filary naszego "Klasztoru bez ścian". Na ich niezmienności i powtarzalności bez względu na czas i miejsce spotkania opiera się tożsamość WCCM, wielkiego światowego dzieła, którego jesteśmy częścią i które nieustająco się rozrasta.

Spotkanie WCCM powinno zawierać:

  • Krótkie wprowadzenie do praktyki medytacyjnej (szczególnie ważne, gdy są nowe osoby)

  • Modlitwa wprowadzająca wspólnoty

  • Wyraźne rozpoczęcie i zakończenie medytacji (gong, dzwonek, cicha muzyka)

  • 25-30 min medytacji

  • Modlitwa na zakończenie

Jeśli jest taka możliwość, spotkanie może mieć część mniej formalną przeznaczoną na dzielenie się refleksjami, doświadczeniami, pytaniami, wspólną lekturę lub rozmowę na inne, ważne dla grupy tematy.

Jeśli na wykład lub rekolekcje zapraszamy gościa z zewnątrz, informujemy słuchaczy, czy jest to nauczyciel w tradycji WCCM, czy też reprezentuje inną ścieżkę medytacji.

Należy zwrócić także uwagę, aby logotyp, nazwa WCCM i określenie „Medytacja Chrześcijańska” we wszelkiego typu publikacjach pozostawały wyraźne i w niezmienionej formie.

Nauczanie medytacji przez WCCM wg nauki Johna Maina jest niezwykle proste i takie też powinno pozostać w każdej grupie WCCM również w Polsce. Dzięki temu zachowamy spójność przekazu i tożsamość wspólnoty.

Na stronie internetowej w zakładce „Szkoła medytacji” dostępny jest 6-cio tygodniowy kurs, który wraz z filmem „Pielgrzymka” odświeży ducha WCCM w Waszych grupach. Chcemy zebrać informacje jak udaje się realizacja kursu. Będziemy wdzięczni za wszystkie spostrzeżenia i refleksje.

Zapraszamy Was także do przeczytania Kwartalnika Medytacji Chrześcijańskiej, w którym znajdziecie relację ze Szkoły Medytacji w Milanówku oraz dwa artykuły omawiające różne aspekty naszego „powrotu do korzeni”. Na pytania o charakter grupy medytacji chrześcijańskiej w tradycji o. Johna Maina i czym się różnią te spotkania od innych spotkań modlitewnych odpowiadają Kim Nataraja i Roger Layet. Na co zwrócić uwagę organizując zewnętrzne spotkanie medytacyjne dokładnie wyjaśnia Paulina Leśniak.

Przypominamy również, że na naszej stronie internetowej dostępne jest aktualne tłumaczenie Konstytucji WCCM. Mamy nadzieję, że dzięki tym tekstom łatwiej będzie każdemu z nas określić czym jest „duch WCCM”.


Print Friendly and PDF