Czytanie na dziś: Jezus począł czynić wyrzuty miastom, czytaj dalej
Aśram Aanmodaya

 

Światową Wspólnotę Medytacji Chrześcijańskiej w Polsce łączą od 2012 roku szczególne więzi przyjaźni z ośrodkiem rekolekcyjnym (aśramem) Annmodaya należącym do ojców Oblatów Misjonarzy Maryi Niepokalenej (OMI) w Indiach, k. Kancheepuram w stanie Tamil Nadu.

Historię naszej przyjaźni i opisaliśmy w Kwartalniku 2015  i Kwartalniku 2016 .

 

 

 

 

Prezentacja aśramu na YouTube

Folder aśramu (strona 1strona 2

 

 

 

Medytacja chrześcijańska w aśramie 

 

 

 

***

 

Ojciec Marie Susai Chinnappan OMI gościem Meditatio 2016

W roku 2016 ojciec Marie Susai Chinnappan OMI, dyrektor Aanmodaya, był naszym gościem na Meditatio 2016. Poznał osobiscie ojca Laurence'a Freemana OSB i został oficjalnie koordynatorem WCCM na Południowe Indie. 

 

Konferencja o. Chinnappana OMI w czasie Meditatio 2016

List o. Chinnappana OMI do uczestników Meditatio 2016

 

 

Podczas pobytu w Polsce o. Chinnappan odwiedził także Warszawę, gdzie w kościele Środowisk Twórczych wygłosił konferencę na temat "Medytacja chrześcijańska jako duchowa droga do ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego" oraz szkołę w Opaleniu (woj. pomorskie), gdzie opowiedział uczniom o swojej pracy w Indiach i uczył jak można medytować w ciszy.

 


Maranatha Bhajan
 w warszawskich Łazienkach

 

 

 

***

 

Ojciec Joseph Samarakone OMI z aśramu Aanmodaya

mówcą międzynarodowej konferencji "Religious Plurality and Religious Identity" zorganizowanej przez International Association of Catholic Missiologists, Missio Aachen, Katedra Misjologii UKSW, Stowarzyszenie Misjologów Polskich dnia 24 lutego 2017 na Katedrze Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

WCCM Polska było gościem w.w. konferencji. Tematem przewodnim było zagadnienie głoszenia Dobrej Nowiny w świecie z jednej strony narastającej laicyzacji, a z drugiej radykalizacji religijnej. Uczestnicy ze wszystkich kontynentów, zarówno na sali plenarnej jak obecni przez Skype'a, zgodnie podkreślali pilną potrzebę dialogu miedzy-religijnego opartego na wzajemnym szacunku i wolności przekonań religijnych. I tak np. o. Claudio Bertuccio OMI, od 25 lat pracujący w Tajlandii, powiedział m.in.:  "[...] Dzisiaj w Tajlandii są wioski, gdzie obok kościoła katolickiego stoi buddyjska świątynia. I nie jest niczym niezwykłym, kiedy wspólnoty te obchodzą razem swoje wzajemne święta. Tak jak normalnym jest, że buddyjscy uczniowie szkół katolickich uczestniczą w porannej katolickiej modlitwie. Sąsiedzi wspierają się w trudnościach nie pytając o wyznanie [...].  Tożsamość religijna w społeczeństwie wielo-religijnym może być zbudowana tylko na wzajemnym zaufaniu: spotkanie z innym pomaga mi zrozumieć siebie. Jest to droga wzajemnego odkrywania się. Oczywiście każde otwarcie na "innego" wiąże się z pewnym ryzykiem, ale tylko wejście w ryzyko międzyludzkiej relacji pomoże mi zrozumieć kim jestem jako chrześcijanin."

Ojciec Joseph Samarakone OMI opierając się na cytatach z Pisma Świętego wskazywał na Jezusa jako prekursora dialogu miedzy-religijnego i nauczyciela kontemplacji. W jego wystąpieniu pojawił się także wątek WCCM: "... [...] Kiedy w miarę upływu czasu instytucjonalny Kościół katolicki przestał zaspokajać głód kontemplacji, szczególnie w Ameryce i Europie, młodzi chrześcijanie na zachodzie zwrócili się w swoim duchowym poszukiwaniu w kierunku innych religii: hinduizmu, buddyzmu czy taoizmu. Zbiegiem okoliczności wielki nauczyciel duchowości chrześcijańskiej, ś.p. benedyktym ojciec John Main, napotkał na swej życiowej drodze hinduskiego nauczyciela, który wprowadził go w technikę medytacji bezdyskursywnej. Później już jako dojrzały zakonnik o. John Main nauczał medytacji w kontekście chrześcijańskim. Dzisiaj uczy jej powstała po jego śmierci Światowa Wspólnota Medytacji Chrześcijańskiej (WCCM). Jest ona również obecna w waszym wspaniałym kraju, w Polsce."

 

Całe przemówienie ojca Samarakone OMI znajduje się tutaj.


 

Print Friendly and PDF