Czytanie na dziś: czytaj dalej

 

 

 

W naszej tradycji jest tylko jedna modlitwa – modlitwa Jezusa.

On jest Pośrednikiem wszystkich ludzi. Nie ma innej drogi do Ojca jak tylko przez Jezusa. Ewagriusz z Pontu, u którego Jan Kasjan pobierał nauki, mówił, że „modlitwa jest wstępowaniem umysłu ku Bogu”. Nasze umysły i serca możemy wznieść do Boga tylko przez Jezusa. Modlitwa Jezusa jest jedyną modlitwą. Zanurzamy się w niej, otwierając na nią nasze serca. W tradycji Kościoła doświadczenie to nazywane jest modlitwą wiary, modlitwą kontemplacyjną czy też modlitwą czystą. My używamy określenia „medytacja”, która jest trwaniem w bezruchu, w centrum naszego jestestwa, by wraz z Chrystusem dojść do centrum, w którym przebywa Trójca Święta. 

 

John Main OSB  

 

 ***


Najbliższe wydarzenia:


MEDYTACYJNA SESJA NOWOROCZNA

 

 Zapraszamy na spotkanie medytacyjne do Karczówki w Kielcach, która odbędzie się w dniach 29 grudnia 2022 - 1 stycznia 2023.

 

Przed nami koniec roku. Kilkudniowe spotkanie w ciszy jest szansą na przywitanie Nowego Roku z otwartymi ramionami, gotowymi przyjąć wszelkie Błogosławieństwa i Dary Boże.

 Myśl przewodnia spotkania:

„Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą.”

Mateusza 5, 8

 

Konferencje poprowadzą:

-      ks. Jan Oleszko SAC, który mówi o sobie: „Posługuję w kapłaństwie 28 lat, pełniłem funkcje rektora i wicerektora na Karczówce w Kielcach, obecnie jestem sekretarzem ds. misji w Pallotyńskim Sekretariacie Misyjnym. Chcę towarzyszyć tym, którzy pozostawiają iluzje i wyobrażenia Boga. Prawda, która wyzwala niech będzie jedyną przyczyną i racją życia. Od 20 lat prowadzę Stowarzyszenie Pro Patre - Centrum Świadomego i Odpowiedzialnego Ojcostwa”.

-      ks. Mariusz Zakrzewski SAC – rektor kościoła św. Karola Boromeusza na Karczówce.

 

Termin:

czwartek 29.12.2022 godz. 17.00 - niedziela 01.01.2023 godz. 13.00

• Liczebność grupy: do 25 osób

• Uczestnictwo prosimy zgłaszać na maila – info@karczowka.com

lub pod nr telefonu 784-507-884

• Konieczne dane przy zgłoszeniu: imię i nazwisko, nr telefonu, adres e-mail.

• Cena 880 zł za osobę zawiera:

noclegi oraz pełne wyżywienie: 3 x obiady, 3 x śniadania, 3 x kolacje,

serwis kawowy podczas całego spotkania,

uroczystą kolację w noc sylwestrową.

*Dodatkowo w cenę spotkania są wliczone:

  • jedna sesja w grocie solnej lub jedna sesja w saunie,
  • zwiedzanie wieży,
  • zajęcia dodatkowe do wyboru przez uczestników.: nordic walking/mini-kurs tańca towarzyskiego/zajęcia rozwojowe.

• Wszystkie posiłki są wegetariańskie, prosimy o zaznaczenie/zgłoszenie, jeśli ktoś życzy sobie jedzenie nie wegetariańskie

Całe spotkanie jest organizowane jako bezalkoholowe

• Potwierdzeniem zapisu jest dokonanie wpłaty za pobyt

• Zapisy przyjmujemy do 15.12.2022 albo wyczerpania miejsc

• Opłatę należy dokonać przelewem na konto 45 7999 9995 0652 1041 8704 0001, Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego KSIĘŻA PALLOTYNI

• Robiąc przelew prosimy o dopisek w tytule:

Grupa Medytacyjna 29.12.2022-01.01.2023, imię i nazwisko …

 

W przypadku pytań o medytacje prosimy o kontakt z Agnieszką Pawlikowską, tel. 783 781 344 lub Sławkiem Pawlikowskim, tel. 519 136 297,

 W sprawach dotyczących zakwaterowania proszę kontaktować się bezpośrednio z Karczówką: tel. 784 507 884, e-mail: info@karczowka.com

Szczegółowy program można pobrać tutaj. ***

 

 Medytacje online
Zapraszamy na cotygodniowe spotkania medytacyjne online 

każdy piątek  godz. 21.00

http://www.onlinemeditationwccm.org/

Język grupy jest oznaczony jako język angielski, ale grupa prowadzona jest w języku polskim.

1. Znajdź dzień tygodnia: (Friday) i strefę czasową (Time Zone Europe / Warsaw). 

2. Zgłoś się do właściwej grupy "Join the group" - godzina spotkania: 9 pm, a osoba w trzeciej kolumnie to Anna Studenska.

Po przesłaniu zgłoszeniu wyślemy maila powitalnego, gdzie znajdują się dokładne informacje techniczne i organizacyjne dotyczące spotkania.

 

Gdańska grupa medytacyjna WCCM zaprasza na spotkania medytacyjne online w każdy czwartek godz. 20.00 

PLATFORMA ZOOM Link do spotkania: 

https://us02web.zoom.us/j/84658555753?pwd=dCtOTFJscnE3MmdkZGxsZ3BJc21tZz09

hasło: 129016

 

Medytacja dla pokoju w łączności z WCCM Ukraina

każda niedziela godz. 20.00

link do spotkania: 

https://us02web.zoom.us/j/81721118133?pwd=eHFXMWQyaGV1MG1pSHFsS0ZsZFdSZz09

Meeting ID: 817 2111 8133
Passcode: 544877

 

***


Odbyły się:


Meditatio 2022


9-11 września 2022 (piątek-niedziela)


ALANA LEVANDOSKI


The Healing Path - Ścieżkami uzdrawiania


Naszym gościem - prelegentką będzie Alana Levandoski znana kontemplacyjna nauczycielka, osoba o głębokiej duchowej inteligencji, mistrzyni pieśni, sojuszniczka pokrzywdzonych, miłośniczka prawdy, dobra i piękna. Wierna swojemu rodowodowi, jako absolwentka inauguracyjnej klasy Living School w Center for Action and Contemplation, związana jest z nauczycielami kontemplacji Richardem Rohrem OFM, Jamesem Finleyem i Cyntią Bourgeault.

We współpracy z Noelem Keatingiem – koordynatorem projektu „Medytacja z dziećmi” – nagrała album z piosenkami, które wyrażają i zapisują ufność dziecięcego spotkania z Bogiem w medytacji i tym, jak utwierdza się w nich przekonanie do bycia ukochanym Jego dzieckiem, gdy ukazują się w nich owoce medytacji. Dwukrotnie współpracowała z nauczycielem kontemplacji, Jamesem Finleyem, przy tworzeniu albumów Sanctuary – Exploring the Healing Path (Sanktuarium – Ścieżkami Uzdrawiania) oraz Point Vierge – Thomas Merton's Journey in Song (Droga Thomasa Mertona w pieśni).

Pod względem muzycznym i duchowym Alana zawsze kierowała się ku swoim korzeniom. Podróżowała w głąb siebie jako córka chrześcijańskiego domu, a nawet dalej, w kierunku swojego celtyckiego i słowiańskiego przedchrześcijańskiego/starożytnego dziedzictwa. Alana mieszka z rodziną na farmie rolnictwa ekologicznego w Manitobie w Kanadzie, gdzie wraz z mężem uprawiają własną żywność. Rodzina praktykuje poranne śpiewanie chorałów i celtyckie modlitwy, jej codzienne życie oparte jest na rytmie benedyktyńskim, dostosowanym do życia rodzinnego.

 https://www.alanalevandoski.com/

Podczas naszego wydarzenia oprócz medytacji i konferencji, będzie dużo kontemplacyjnej muzyki, rozmów dla ducha, również pracy z ciałem opartej na metodzie Feldenkraisa i Focusingu pod kierunkiem Gosi Bochińskiej, liderki gdańskiej grupy WCCM.

Miejsce:

Gdynia, Hotel Dom Marynarza, nad samym morzem

Gdańsk, kościół Św. Jana – Msza Święta w niedzielę i zakończenie rekolekcji


***
Zobacz i pobierz aplikację WCCM - Zegar do medytacji

 

Aplikacja "Zegar do medytacji" Światowej Wspólnoty Medytacji Chrześcijańskiej (WCCM) w Polsce to wygodny sposób na zaprogramowanie czasów przygotowania i medytacji odmierzanych sygnałem gongu.

Aplikacja zawiera również instrukcję "Jak medytować?" w tradycji nauczania medytacji chrześcijańskiej przez o. Johna Maina OSB, czytania biblijne na dany dzień wraz z komentarzem, lekturę tekstu duchowego, kalendarium wydarzeń w WCCM Polska i kontakty do grup medytacyjnych.

 


Wersja na Android

Wersja na iPhone'a  

 

 

 

Print Friendly and PDF