Czytanie na dziś: Gdy po pewnym czasie Jezus wrócił do Kafarnaum, czytaj dalej
Glenda Meakin Konferencje

WIELEBNA GLENDA MEAKIN

 

Wielebna Glenda Meakin jest emerytowanym pastorem kościoła anglikańskiego. Medytuje od 1985 r., prowadzi rekolekcje medytacyjne w Kanadzie i USA. Była regionalnym koordynatorem WCCM i Szkoły Medytacji w Kanadzie. Publikowane tu konferencje pochodzą ze zbioru WCCM pt.  "Słuchanie codziennych newsów w duchu kontemplatywnego serca."  (tłum. Beata Mizerska, copyright wccm.pl)  

Zalew codziennych wiadomości

 

Wiele codziennych newsów w mediach przekazuje nam obraz świata ukierunkowany na samozniszczenie. W jaki sposób możemy otworzyć nasze serca i umysły na najbardziej tragiczne ludzkie sytuacje: wojnę, ubóstwo, zachłanność i bezrobocie? Codzienna praktyka medytacji pomaga wsłuchać się i poznać inną wizję świata: stworzonego, odkupionego i trwającego dzięki Bożej Miłości. Wsłuchujemy się w tę wizję świata ze współczuciem, odnajdujemy w sobie odwagę i pokorę aby nasze ograniczone „zasoby” i talenty przeznaczyć na uzdrowienie świata stworzonego przez Boga.

Słuchanie codziennych newsów w duchu kontemplatywnego serca.

Już tytuł tych rozważań wskazuje na napięcie, którego doświadczamy w codziennym życiu. Wszyscy jesteśmy bombardowani przez różnorodne newsy, informacje, obrazy i reklamy. Stanowi to ogromną część naszego codziennego życia. W rzeczywistości media są tak wszechobecne wśród nas, że stały się synonimem muzaka* w formie słownej i obrazkowej.

Codzienne newsy są jak muzak w tle przez cały czas. Zatrzymaj się i pomyśl: w ilu miejscach, do których zmierzasz, jesteś karmiony codziennymi newsami? W ilu miejscach możesz je obejrzeć? Idziesz do szpitala zrobić rentgen, a w poczekalni już one są: albo z CNN, albo z innej stacji i dostarczają ci codziennych wieści. Jedziesz na lotnisko, a one już czekają na ciebie przy check-inie. Są też przed wejściem do samolotu. Codzienne newsy, jak muzak w tle, wpływają na nasz nastój, wygląd zewnętrzny, zachęcają do działania lub nas „usypiają”.

Z drugiej strony, jako ludzie medytujący, jako ludzie poszukujący kontemplatywnych sposobów życia, próbujący znaleźć miejsce do życia w ciszy i wyciszeniu, wiemy z doświadczenia, że naszą równowagę, naszą perspektywę i powołanie odnajdziemy w ciszy i ubóstwie jednego słowa. Jest to cisza, która nadaje słowom ich znaczenie i siłę.

Refleksja nad codziennymi wiadomościami ma otworzyć nasze serca i umysły na najbardziej  tragiczne ludzkie sytuacje  – wojnę, ubóstwo, zachłanność, bezrobocie; te wyliczankę można kontynuować, dotyczy ona każdego miejsca na Ziemi. Wiem, że nie wszystkie newsy takie są, ale taka jest ich większość w mediach komercyjnych. Trudno się oprzeć wrażeniu, że przekazują nam one wizję świata dążącego do samozniszczenia. Mam jednak nadzieję, że w ciszy medytacji, w ubóstwie jednego słowa wysłuchasz i poznasz  inną wizję świata - stworzonego, odkupionego i trwającego dzięki Bożej Miłości.

Krótki cytat z nauczania o. Johna Maina:

„Myślę, że wszyscy powinniśmy uznać, iż nie musimy tworzyć ciszy. Cisza jest w nas. Musimy tylko w nią wejść, wyciszyć się, stać się ciszą”.

Celem i wyzwaniem medytacji ma być nasze dążenie do wyciszenia na tyle, aby ta wewnętrzna cisza mogła się w nas pojawić. Cisza jest językiem duszy.

 

 

* Muzak – nazwa muzyki funkcjonalnej przejęta od nazwy amerykańskiej firmy Muzak, która drogą kablową rozprowadzała muzykę do sklepów, hoteli, banków itp. Po polsku najczęściej używano określenia „tapeta muzyczna”. Muzak stosowany jest w dwóch podstawowych znaczeniach jako muzyka zapełniająca ciszę (np. w miejscach pracy, w szpitalach, w hotelach), jako muzyka mająca mobilizować klientów do zakupów (element audiomarketingu). Źródło: Wikipedia.

fot. wccm.pl

Print Friendly and PDF