Czytanie na dziś: czytaj dalej
Meditatio Konferencje

Coroczne rekolekcje medytacyjne organizowane przez WCCM w Polsce otwarte dla wszystkich chcących zapoznać się z tradycją i praktyką Medytacji Chrześcijańskiej. Jak przystało na nasz "klasztor bez ścian" odbywają się one w różnych miastach Polski.

Meditatio 2015

   Zaniemyśl k. Poznania

04.12 - 06.12.2015


Mariusz Woźniak OP

„Pałające serca” – na drodze do Emaus

/paradoksy wiary/

Rekolekcje  adwentowe  

 

Jednym z owoców medytacji chrześcijańskiej jest spotkanie z wewnętrznym Nauczycielem i nawrócenie. I spotkanie i nawrócenie związane są z wiarą, która jawi się zarówno jako dar i zadanie.

Czy nawrócenie związane jest z miejscem, wydarzeniem życiowym, czy też z decyzją ponawianą codziennie?

Próbą odpowiedzi na te pytania będą nasze spotkania w czasie „Meditatio 2015” w oparciu o doświadczenie Ojców i Matek Pustyni i współczesnych świadków wiary chrześcijańskiego Wschodu i Zachodu.
o. Mariusz Woźniak OP

Urodzony w Bolesławcu, na Dolnym Śląsku w 1964 r. W 1987 wstąpił do Zakonu Dominikanów (OP); w 1993 r. przyjął święcenia kapłańskie. Do 1988 pracował duszpastersko w Baranowiczach, na Białorusi, a następnie na Ukrainie w Kijowie i  Fastowie. Od grudnia 2012 jest proboszczem parafii dominikańskiej w Jałcie na Krymie. Jego krótkie formy poetyckie – w stylu haiku ukazały się drukiem w pierwszej „Antologii polskiego haiku” (Wydawnictwo NOZOMI, Warszawa 2001). Jest autorem kilku tomików poetyckich oraz zbioru opowiadań „Zapisane pod tęczą”, Fastów 2004, które są owocem spotkań ze świadkami wiary na dawnym terenie ZSRR. O Mariusz prowadził dla WCCM rekolekcje medytacyjne w Wilnie, a jego artykuły ukazaływały się w naszym Kwartalniku Nr 9, Nr 12, Nr 19 i Nr 28


Film o. Mariusza z Jałty

 

 

 

 

Audycja w Radio Emaus  

 

 

 

W czasie Meditatio usłyszymy ponadto:

ks. Anastazyego Danilewskyego - kapłana Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego (z miasta Kherson) i oblata WCCM - z wykładem „Medytacja i mądrość Kościoła Wschodniego”, 

Marię Zakharową z WCCM Ukraina, która podzieli się z nami doświadczeniem „Medytacji w czasie kryzysu”,

Andrzeja Ziółkowskiego, koordynatora WCCM w Polsce, który przybliży nam postać o. Johna Maina OSB.

 

Program rekolekcji

 

List abp. Stanisława Gądeckiego

 

List o. Laurence'a Freemana  

 

Drodzy Przyjaciele,

z ogromną radością przyjąłem wiadomość o Waszym kolejnym Meditatio. Jestem przekonany, że ojciec Mariusz Woźniak poprowadzi ten weekend w duchu nauczania modlitwy medytacyjnej i dzięki jego nauczaniu pogłębicie Waszą praktykę i ubogacicie swe życie duchowe.

Podczas podróży do naszych wspólnot na całym świecie widzę, jak medytacja chrześcijańska w tradycji, której nauczamy, zakorzenia się i wzrasta wśród ludzi w różnym wieku i różnych środowisk. Polska Wspólnota ma w tym wzroście szczególny i niepowtarzalny udział. Wywodząc się z kraju o długiej tradycji silnej wiary chrześcijańskiej Wasza medytacyjna Wspólnota jest żywym przykładem, jak ta wiara może przybierać kontemplatywną formę w ewolucji Kościoła. Do takiej ewolucji zachęca nas i jest jej odważnym świadkiem obecny papież Franciszek.

Dziękuję za Wasz wkład w niesieniu medytacji do klas szkolnych i serdecznie Was zapraszam do wzięcia udziału w międzynarodowym seminarium Meditatio na temat medytacji dzieci w Londynie w czerwcu 2016 roku. Zapewniam, że każdy z Was będzie bardzo ciepło i serdecznie widziany w naszym domu na Hamilton Road w Londynie.

Laurence Freeman OSB

dyrektor WCCM

 

 

Miejsce: 

Ośrodek Charytatywno-Wypoczynkowy Bojanowe Gniazdo w Zaniemyślu k. Poznania

 

 
Plakat


 
 

 

Książka na Meditatio 2015

 

John Main OSB

Pałające serca

Czytając Nowy Testement z o. Johnem Mainem OSB


Przedmowa "Aby serce zapałało" o. Mariusza Woźniaka OP 

 

 

Wspierają nas:


Gazeta Średzka dominikanie.pl Ruszyły zapisyMiesięcznik "w drodze"

 

 

 

 Centrum Duchowości Benedyktyńskiej
Radio Emaus
Print Friendly and PDF