Czytanie na dziś: czytaj dalej
Szkoły Medytacji Konferencje

Celem "Szkoły Medytacji" jest wsparcie misji Wspólnoty, którą jest praktykowanie i nauczanie Medytacji Chrześcijańskiej, tak jak przekazał ją o. John Main OSB, w duchu powszechnej służby i jedności.

Znajdziecie tu materialy i informacje, które pomogą Wam dzielić się darem medytacji i zostać jej nauczycielami w Waszych środowiskach: grupach medytacyjnych, szkołach, parafiach, więzieniach i ośrodkach samopomocy.

Strona międzynarodowa The School of Meditation

Szkoła medytacji - luty 2015

 

„Jak dzielić się darem?”


 

Istotą chrześcijańskiej medytacji jest bycie w drodze, jest to pielgrzymowanie. Pielgrzymi podróżują razem w wierze, wspierając się i dodając sobie otuchy.

John Main OSB

 

Refleksje po Szkole Medytacji w Milanówku

 

W dniach 20-22 lutego w Milanówku pod Warszawą odbyła się Szkoła Medytacji - warsztaty dla osób chcących zawiązać grupę medytacyjną, czy też w inny sposób szerzyć ideę medytacji w swoich środowiskach. Szkołę poprowadzili: s. Bogumiła Kucharska ze Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego, Malwina Okrzesik, liderka grupy medytacyjnej, członkini Rady WCCM i Maksymilian Kapalski, oblat benedyktyński WCCM, lider grupy medytacyjnej i członek Rady WCCM.

Podtytuł warsztatów brzmiał „Jak dzielić się darem?”, bo nad odpowiedzią na to pytanie pracowaliśmy w czasie tamtego weekendu. Najważniejszym celem spotkania było pogłębienie wiedzy na temat tradycji medytacji chrześcijańskiej, a w szczególności medytacji jako formy modlitwy ciszy, tak jak jej nauczał o. John Main OSB.  Temu służyły wykłady.

W czasie warsztatów zastanawialiśmy się w jaki sposób odpowiadać na najczęściej zadawane  pytanie dot. medytacji chrześcijańskiej. Analizowaliśmy też rolę lidera grupy medytacyjnej i jej/jego cechy przydatne do zawiązania i prowadzenia grupy. Z szerokiej listy cech wybraliśmy jedną, która jest tak naprawdę najważniejsza i jednocześnie wystarczająca tzn. autentyczność przekazu swojego doświadczenia i drogi medytacyjnej. Staraliśmy też uświadomić sobie jakie znaczenie w podróży medytacyjnej ma grupa i Wspólnota. Ostatni warsztat „Wyprawka lidera” poświęcony był omówieniu praktycznych aspektów tworzenia grupy medytacyjnej: jak wygląda spotkanie grupy, jak urządzić  salkę do medytacji, co powinien zawierać „pakiet początkowy”, tzn. jakie materiały o Wspólnocie przekazać gospodarzowi miejsca, np. księdzu proboszczowi.

W  warsztatach wzięło udział 20 osób z całej Polski. Przyjechały do Milanówka z różnych powodów: żeby dowiedzieć się jak stworzyć grupę medytacyjną i nabrać energii do realizacji tego pomysłu, ale również po to, aby zapoznać się bliżej z medytacją chrześcijańską wg nauczania ojca Maina i wspólnotą WCCM, czy też umocnić się w indywidualnej praktyce. Dzielenie się doświadczeniem, wspólna medytacja, szukanie odpowiedzi na pojawiające się wątpliwości dało możliwość refleksji nad swoim miejscem we Wspólnocie. Dla niektórych był to czas„dojrzewania” do decyzji, rozeznania, czy czują w sobie powołanie do zawiązania w swoim środowisku grupy medytacyjnej WCCM i dzielenie się darem tej modlitwy.

Szkoła Medytacji przyniosła dobre owoce. Jej efektem jest powstanie dwóch nowych grup WCCM – w Opolu i w Poznaniu. Dziękujemy Piotrowi, Marlenie i Magdzie za ich zaangażowanie i konkretne działania, które przyczyniły się do stworzenia nowych miejsc, gdzie mogą się spotkać wszyscy, którzy szukają Boga w ciszy. 

Malwina Okrzesik     


Obejrzyj galerię zdjęć Michała 

 

 

Print Friendly and PDF