Czytanie na dziś: czytaj dalej
Włodzimierz Zatorski OSB Konferencje

Włodzimierz Zatorski OSB

Do klasztoru wstąpił w roku 1980 po ukończeniu fizyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Założyciel i do roku 2007 dyrektor wydawnictwa Tyniec. W latach 2005–2009 przeor klasztoru, w latach 2002–2009 prefekt oblatów świeckich przy opactwie. Rok spędził w pustelni na Mazurach oraz w klasztorze benedyktyńskim Dormitio w Jerozolimie. Autor wielu książek o tematyce duchowej. Rekolekcjonista tematyki duchowości i modlitwy. Zamieszczone tutaj konferencje, dotyczące medytacji w świetle nauczania Katechizmu Kościoła Katolickiego, o. Zatorski wygłosił w klasztorze benedyktynów Tyńcu w latach 2013-2014 na prośbę i zaproszenie krakowskich grup medytacji chrześcijańskiej.


KKK 2718

 

2718 Modlitwa wewnętrzna jest zjednoczeniem z modlitwą Jezusa w takim stopniu, w jakim pozwala uczestniczyć w Jego misterium. Misterium Chrystusa jest sprawowane przez Kościół w Eucharystii, a Duch Święty pozwala nam żyć nim w modlitwie, aby objawiało się przez czynną miłość.

Modlitwa wewnętrzna jest ściśle powiązana z liturgią, gdyż w niej chodzi o to samo, co w liturgii – o komunię osobową z Bogiem. Modlitwa wewnętrzna jest udziałem w misterium, w którym na inny sposób i najpełniej uczestniczymy w Eucharystii. Tam się to dokonuje sakramentalnie, a w modlitwie wewnętrznej trwamy i walczymy o urzeczywistnienie w naszym życiu wewnętrznym tego, co się sakramentalnie dokonało, abyśmy stali się w pełni dziećmi Bożymi, to jest mieli tę samą postawę, tego samego ducha, którego widzimy u Jezusa. Aby w końcu misterium naszej przynależności do Boga i bycia Bożymi dziećmi przerodziło się w życie miłością.Print Friendly and PDF