Czytanie na dziś: czytaj dalej

 

 

 

W naszej tradycji jest tylko jedna modlitwa – modlitwa Jezusa.

On jest Pośrednikiem wszystkich ludzi. Nie ma innej drogi do Ojca jak tylko przez Jezusa. Ewagriusz z Pontu, u którego Jan Kasjan pobierał nauki, mówił, że „modlitwa jest wstępowaniem umysłu ku Bogu”. Nasze umysły i serca możemy wznieść do Boga tylko przez Jezusa. Modlitwa Jezusa jest jedyną modlitwą. Zanurzamy się w niej, otwierając na nią nasze serca. W tradycji Kościoła doświadczenie to nazywane jest modlitwą wiary, modlitwą kontemplacyjną czy też modlitwą czystą. My używamy określenia „medytacja”, która jest trwaniem w bezruchu, w centrum naszego jestestwa, by wraz z Chrystusem dojść do centrum, w którym przebywa Trójca Święta. 

 

John Main OSB  

 

 ***


Najbliższe wydarzenia:


Rekolekcje Meditatio 2023


Janet Robbins

,,Ożywcza siła medytacji"


10-12 listopada 2023, Bielsko-Biała

Nasza prelegentka Janet Robbins

Serdecznie zapraszamy na mające już swoją tradycję coroczne spotkanie naszej Wspólnoty. 

W tym roku konferencje oraz sesję pytań i odpowiedzi podczas Meditatio poprowadzi Janet Robbins, anglikańska nauczycielka medytacji z Wielkiej Brytanii.

Zastanowimy się wspólnie jak medytacja zmienia nasze życie i jak zmienia życie ludzi wokół nas. To dzięki niej sięgamy głębiej w swoje wnętrze. Odzyskujemy nasze prawdziwe BYĆ. Czytanie, analizowanie, uczestnictwo w warsztatch, czy konferencjach mają swoją wartość, ale prawdziwa praca dokonuje się wtedy, gdy medytujemy. To jest czysta modlitwa - daje życie i podtrzymuje podczas w życiowych "ciemnych dolinach". Przynosi wolność i radość. 

Janet Robbins napisała do nas tak:

"Cieszę się, że będę mogła dzielić z Wami czas na Waszych corocznych rekolekcjach w listopadzie - czas bezruchu, ciszy i głębokiej refleksji.

Mieszkam w Wielkiej Brytanii i od 20 lat jestem członkiem Światowej Wspólnoty Medytacji Chrześcijańskiej. Jako oblat benedyktyński wspieram naszych braci i siostry na całym świecie, zasiadając w Międzynarodowej Radzie Oblatów. W ramach mojej służby dla Wspólnoty WCCM prowadzę rekolekcje w Wielkiej Brytanii i w innych częściach Europy. Jestem również mentorem osób sprawujących funkcje krajowych koordynatorów WCCM, towarzysząc im, gdy dają pełne miłości wsparcie swoim wspólnotom narodowym.

Pomimo prób przejścia na emeryturę (!), nadal pracuję jako doradca w 2 dużych firmach produkcyjnych, oferując osobiste wskazówki i wsparcie zarówno pojedynczym pracownikom, jak i zespołom. 

Moja chrześcijańska praktyka medytacyjna leży u podstaw wszystkiego co robię. Jest to istotna i naturalna część mojego życia. Karmi mnie i podtrzymuje. Jest cennym darem." 

 

W programie rekolekcji: medytacja 3 razy dziennie, konferencje Janet Robbins, spotkania, dzielenie, wspólne rozmowy przy posiłkach, spacery oraz koncert w sobotni wieczór "Dżwięki duszy" w wykonaniu Ghostmana. Możliwość udziału w niedzielnej Mszy Świętej w lokalnym kościele w Jaworzu.

Zapewniamy tłumaczenie na język polski. 

Startujemy w piątek, 10 listopada, medytacją o godz.17.00

Zakończenie obiadem w niedzielę, 12 listopada o godz. 13.00

Spotykamy się u stóp góry Błatnia, w Gościńcu Nałęże w Jaworzu, ul. Grabka 26.

 

Koszt udziału w Meditatio:

650zł/osobę

1250zł/małżeństwo

zawiera: nocleg i wyżywienie od piątku wieczorem do niedzieli do obiadu, koszt podróży i pobytu prelegentki oraz tłumaczki, materiały drukowane, wynajem sali, koncert, dofinansowanie pobytu osób potrzebujących wsparcia.

koszt udziału bez noclegu:

520zł/osobę

990zł/małżeństwo


preMeditatio:

Przyjazd dzień wcześniej, 9 listopada, w czwartek wieczorem na kolację, wieczorna i poranna medytacja oraz śniadanie, a następnie wspólna wyprawa w ciszy na górę Błatnia.

Dodatkowy koszt pre-Meditatio:

165 zł/osobę

330 zł dla małżeństwa 

 

Zapisy przyjmujemy do poniedziałku 16 października 2023

Ilość miejsc jest ograniczona!


Formularz zapisów na rekolekcje:

https://forms.gle/kz6KNconQ6DRdMTB6

 


***

 

 Medytacje online
Zapraszamy na cotygodniowe spotkania medytacyjne online 

każdy piątek  godz. 21.00

http://www.onlinemeditationwccm.org/

Język grupy jest oznaczony jako język angielski, ale grupa prowadzona jest w języku polskim.

1. Znajdź dzień tygodnia: (Friday) i strefę czasową (Time Zone Europe / Warsaw). 

2. Zgłoś się do właściwej grupy "Join the group" - godzina spotkania: 9 pm, a osoba w trzeciej kolumnie to Anna Studenska.

Po przesłaniu zgłoszeniu wyślemy maila powitalnego, gdzie znajdują się dokładne informacje techniczne i organizacyjne dotyczące spotkania.


*** 

 

Gdańska grupa medytacyjna WCCM zaprasza na spotkania medytacyjne online w każdy czwartek godz. 20.00 

kontakt: Gosia Bochińska, mbochinska@targo.com.pl


 ***


Medytacja dla pokoju w łączności z Ukrainą

każda niedziela godz. 20.00

link do spotkania: 

https://us02web.zoom.us/j/81721118133?pwd=eHFXMWQyaGV1MG1pSHFsS0ZsZFdSZz09

Meeting ID: 817 2111 8133
Passcode: 544877

kontakt: Malwina Okrzesik, medytacja.bielsko@gmail.com

międzynarodowa grupa z udziałem osób z Polski, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Kanady, Australii, Stanów Zjednoczonych

 

***
Zobacz i pobierz aplikację WCCM - Zegar do medytacji

 

Aplikacja "Zegar do medytacji" Światowej Wspólnoty Medytacji Chrześcijańskiej (WCCM) w Polsce to wygodny sposób na zaprogramowanie czasów przygotowania i medytacji odmierzanych sygnałem gongu.

Aplikacja zawiera również instrukcję "Jak medytować?" w tradycji nauczania medytacji chrześcijańskiej przez o. Johna Maina OSB, czytania biblijne na dany dzień wraz z komentarzem, lekturę tekstu duchowego, kalendarium wydarzeń w WCCM Polska i kontakty do grup medytacyjnych.

 


Wersja na Android

Wersja na iPhone'a  

 

 

 

Print Friendly and PDF