Czytanie na dziś: czytaj dalej
Ucząc dzieci i młodzież Medytacji Chrześcijańskiej Konferencje

chlopiecDzieci na lekcjach religii często mówią, że nie tylko chcą się uczyć o Jezusie, ale że chcą Go poczuć w swoich sercach. Może pytają się i ciebie o Boga, Jezusa, modlitwę? Patrzą, jak się modlisz, codziennie medytujesz i próbują cię naśladować? Jeżeli jesteś rodzicem lub wychowawcą, chcącym pokazać swemu dziecku drogę głębokiej duchowości, to możesz to zrobić zabierając je ze sobą w medytacyjną podróż.

Wprowadzenie

 

 

"Pomóż swoim uczniom, nie tłumiąc, ale raczej podsycając ich wewnętrzne zadziwienie w obliczu stworzenia, by rozważając je, uchwycili jego doskonałość. Aby wykształcić takie nastawienie koniecznym jest, aby dzieci zostały wprowadzone w prawdziwą i głęboką wewnętrzną ciszę, która jest pierwszym koniecznym warunkiem słuchania".

 

Jan Paweł II do wychowawców i rodziców 6 grudnia 1984r

  

 

 

 

Zamieszczone tutaj artykuły napisali rodzice, wychowawcy i benedyktyn, ojciec Laurence Freeman, dyrektor Światowej Wspólnoty Medytacji Chrześcijańskiej. Opowiadają oni o swoich przemyśleniach i doświadczeniach uczenia dzieci modlitwy kontemplacyjnej w domach i szkołach wielu krajów świata. Dzięki ich zaangażowaniu i pracy WCCM prowadzi dzisiaj programy Medytacji Chrześcijańskiej w szkołach katolickich w Australii, Nowej Zelandii, na wyspach Fiji i Salomona, USA, Belgii, Filipinach, Irlandii, w Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Sri Lance, Indonezjii i w Portugalii.

 

 

Światowa Wspólnota Medytacji Chrześcijańskiej i jej australijska gałąź medytujących chrześcijan wraz z Biurem Edukacji Katolickiej (Catholic Education Office) w diecezji Townsville/Australia i wychowawcami szkół katolickich w diecezji Sandhurst i St. Mary w stanie Victoria wypracowały program wprowadzenia Medytacji Chrześcijańskiej jako modlitwy w szkołach podstawowych i średnich. I tak np. w diecezji Townsville wszystkie dzieci w katolickich szkołach podstawowych i średnich medytują regularnie przynajmniej raz w tygodniu. (patrz Kwartalnik Chrześcijańska Medytacja Wydanie specjalne Nr.1)

 

 

   

 

bp Michael PutneyBiskup Michael Putney  

Patron WCCM

 

List biskupa diecezjalnego Townsville Michaela Putneya z 06 marca 2013r. (Adresatem listu jest Andrzej Ziółkowski, były koordynator WCCM w Polsce.) 

Orginał listu,   Wersja polska

 

  

 

 

 

 

Aprobata Konferencji Biskupów Kościoła Katolickiego na Filipinach dot. Medytacji Chrześcijańskiej młodzieży: 1. Wersja polska, 2. Orginał

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Felipe J. Estevez

Biskup St. Augustine/Floryda/USA

Medytacja w szkołach - List do dyrektorów szkół diecezjalnych

 

 

 

 

Peter John Haworth Doyle

Biskup diecezji Northampton

List do koordynatorów programu Medytacja w Szkole w Wielkiej Brytanii

 

 

 

Film ze szkoły z listu bp. Petera

 

 

 

 

 

 

 

Nicholas Chia

Arcybiskup Singapuru

"Medytacja Chrześcijańska pomoże odkryć dzieciom obecność Jezusa w ich własnym sercu. Doświadczą one, czym jest bezwarunkowa miłość Boga, a to doświadczenie da im poczucie bezpieczeństwa i pewności siebie, co ułatwi im pokonywanie życiowych wyzwań."

Fragment przemówienia do uczestników konferencji „Medytacja Chrześcijańska dzieci – dar pokoju” Singapur, 2012

 

  

 

Hugh Gilbert OSB

Biskup diecezji Aberdeen/Szkocja

 

Wypowiedź podczas spotkania z kadrą nauczycielską Katolickiej Szkoły p.w. św. Józefa w in Aberdeen/Szkocja w listopadzie 2011

 

 

"Ty zaś, gdy chcesz się modlić, wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twego, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie.” Tradycyjnie w chrześcijaństwie "izdebka" ta jest rozumiana jako wewnętrzna przestrzeń, do której powracamy z zewnętrznego rozproszenia, skupiamy się w głębi siebie i przygotowujemy na spotkanie z naszym Bogiem. Dzieci bardzo szybko odpowiadają na to wezwanie serca do modlitwy nieustannej.

Kadra nauczycielska Katolickiej Szkoły Podstawowej Świętego Józefa, Aberdeen została zainspirowana w listopadzie 2011 dniem Medytacji Chrześcijańskiej pod przewodnictwem Charlesa i Patricji Posnett ze Światowej Wspólnoty Medytacji Chrześcijańskiej (WCCM). Nasze szkoły katolickie już teraz szczycą się wysokim poziomem nauczania. Czy poprzez dalsze pogłębienie ich życia modlitewnego wielu z ich absolwentów nie stanie się, jak zachęcał Ojciec Święty Benedykt XVI, „świętymi XXI wieku”?

 

 

 

 

Strona internetowa medytacji dzieci w Australii

 

 

 

 

 

Osoby zainteresowane "Medytacją w szkole" prosimy o kontakt z koordynatorem programu Andrzejem Ziółkowskim: medytacja.szkoly@wccm.pl

 

  

 

Print Friendly and PDF