Czytanie na dziś: czytaj dalej
Meditatio Konferencje

Coroczne rekolekcje medytacyjne organizowane przez WCCM w Polsce otwarte dla wszystkich chcących zapoznać się z tradycją i praktyką Medytacji Chrześcijańskiej. Jak przystało na nasz "klasztor bez ścian" odbywają się one w różnych miastach Polski.

Meditatio 2012

  

     Kielce

 

 

 

  

Dlaczego wiara góry przenosi

 

o. Laurence Freeman OSB

 

 

Wiara to coś więcej, niż silne przekonania. To doświadczenie, które poprzez dyscyplinę osobistej praktyki jest przekraczaniem samego siebie, a stamtąd prowadzi... jeszcze dalej. Jeżeli uda się nam dostrzec, że praktyka Medytacji Chrześcijańskiej jest drogą czystej wiary, to tym samym odkryjemy tajemnicę i istotę  modlitwy.Przez trzy dni zaciszny hotel w lesie na obrzeżach Kielc stał się miejscem dorocznych rekolekcji medytacyjnych naszej Wspólnoty - Meditatio 2012. Do Kielc zjechało 140 osób z całego kraju, z których około połowa po raz pierwszy miała kontakt z medytacją. Inauguracyjna msza święta odbyła się w kościele oo. Franciszkanów, a przy ołtarzu stanęli jezuita, dominikanin, benedyktyn, franciszkanin i misjonarz z Papui Nowej Gwinei – było to prawdziwie katolickie spotkanie w jedności.

 

Motto rekolekcji brzmiało "Dlaczego wiara przenosi góry." O. Laurence mówił o etapach rozwoju wiary w dziejach ludzkości: od jej prehistorycznych form magii i kultu, poprzez mitologię, modernistyczne i racjonalne podejście do religii, aż do jej najwyższej formy: kontemplacji i mistycznego doświadczenia Boga wykraczającego poza słowa i wyobrażenia. W tym procesie, zbiorowo i indywidualnie, usypaliśmy w nas wielką górę - nasze ego. Jej ciężkie głazy zablokowały nam dostęp do doświadczania miłości Bożej. „To jest owa góra, którą musimy przenieść” - argumentował o. Laurence – „i może być ona przeniesiona przez wiarę w aktach codziennej pracy medytacji”. Rekolekcje stały się żywym spotkaniem ludzi z różnych środowisk podczas prelekcji, indywidualnych rozmów, dyskusji w grupach i regularnych okresów 30 minutowej ciszy medytacji. Kontemplacyjna msza święta pięknie uwieńczyła trzy dni tego szczególnego etapu na drodze wiary naszej Wspólnoty.


Nagrania z konferencji ojca Freemana OSB (ze względu na wielkość plików prosimy o cierpliwość w ich ładowaniu):

 

Konferencja 1,  Konferencja 2,   Konferencja 3,   Konferencja 4

 

Wywiady - rozmawia Bohdan Gumowski

 

Wywiad z ojcem Czwichockim OP

 

Wywiad z siostrą Rafaelą OSB

 

Notatka w Katolickiej Agencji Informacyjnej  i jako pdf

 

 

Zapraszamy do Galerii zdjęć.

 

 
Print Friendly and PDF