Czytanie na dziś: czytaj dalej
Siadamy do medytacji Konferencje

Ks. JOSEPH PEREIRA

 

Ks. Joseph Pereira-ojciec Joe (ur.1942) ukończył studia psychologii, filozofii i teologii w Indiach oraz studia terapeutyczne w USA. Jest założycielem i dyrektorem Kripa Foundation i konsultantem Archidiecezji Bombaju d.s. resocjalizacji osób uzależnionych. W 2009 roku rząd Indii przyznał mu Padma Shri Award,  najwyższe odznaczenie  za zasługi dla narodu hinduskiego. Od 1968 praktykuje  jogę wg. B.K.S.Iyengara, której elementy stanowią integralną część programu Kripa. Ojciec Joe przez wiele lat uczy Medytacji Chrześcijańskiej. Kierując się zasadą, że „Łaska realizuje się w ciele” w szczególny sposób łączy on chrześcijańską wiarę z hinduską mądrością uwzględniania roli ciała na drodze duchowego wzrostu. Zamieszczone tu wskazówki dot. sposobów siedzenia w medytacji ukazały sie w nakładem Medio Media "Learning to sit in meditation". (Tłum. Katarzyna Misiak, copyright wccm.pl)

Klasyczna pozycja lotosu

 

Czwartą pozycją jest siedzenie podczas medytacji w klasycznej pozycji lotosu.

 

Wcześniejszą pozycją był półlotos, gdzie jedną stopę układało się na udzie drugiej nogi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gdy jesteś już w stanie to zrobić z jedną stopą na przeciwnym udzie, spróbuj poruszać kolanem w górę i w dół i rozluźnić panewkę stawu biodrowego. Następnie spróbuj ułożyć drugą stopę na przeciwległym udzie i rozluźnić również panewkę drugiego stawu biodrowego.

 

 

 

 

 

 

 

 

Gdy już to zrobisz, być może któregoś dnia, po wielu miesiącach praktykowania półlotosu, będziesz w stanie usiąść w pozycji pełnego lotosu. Zaleta tego jest oczywista. Oba stawy biodrowe i kości udowe są tak dociśnięte do podłogi, że odczuwa się lekkość kręgosłupa i jego wyprostowanie bez najmniejszego wysiłku. Nie ma zatem problemu zmęczenia się słuchaniem oddechu i  wsłuchiwaniem w słowo. Możesz trwać w tej pozycji bez wysiłku przez 30 minut.

Gdy po raz pierwszy siedzisz w pozycji lotosu, utrzymuj ją jedynie przez 1,2,3 minuty, maksimum 5 minut. Następnie powoli pozwól stopom zsunąć się w dół i kontynuuj medytację. Stopniowo możesz poczuć, że utrzymujesz pozycję lotosu przez 10 minut. Pewnego pięknego dnia będziesz zaskoczony, że po upływie 20 minut nie odczuwasz żadnego bólu w stawach biodrowych.

 

Print Friendly and PDF