Szanowni Państwo,
Miło mi poinformować, że jesteśmy już po pierwszym spotkaniu pokonferencyjnym „ Medytacja chrześcijańska w szkole”.
Kameralna sala w warszawskim Centrum Myśli Jana Pawła II i sama formuła spotkania pozwoliła nam na dzielenie się doświadczeniem związanym z medytacją w szkole, z medytacją z dziećmi, z naszą osobistą medytacją. Wspólnie modliliśmy się i medytowaliśmy.
Ksiądz Rafał Figiel (ksiądz parafii p.w. Św. Rocha w Jasienicy Mazowieckiej, związany z WCCM, prowadzi grupę medytacji chrześcijańskiej) opowiadał o odkryciu tradycji Medytacji Chrześcijańskiej w Kościele Zachodnim, cytował również dokumenty Kościoła Katolickiego o tej formie modlitwy.
Bernard Fruga (Bernard Fruga zawodowo łączy pasję edukacyjną kierując polskim oddziałem Franklin Covey Education oraz działalność biznesową konsultanta i trenera zarządzania projektami. Od 2009 związany z komorowską grupą medytacji chrześcijańskiej) zaprezentował swoje spostrzeżenia po spotkaniach prezentujących medytację chrześcijańską młodzieży i studentom, podkreślając wagę interakcji i takich elementów spotkania jak: otwartość, dialog, oddawanie głosu uczestnikom.
Marek Małaszczuk (katecheta w warszawskim zespole szkół prowadzonym przez Stowarzyszenie Kultury i Edukacji- Szkoła Podstawowa na ul. Okopowej, Gimnazjum i Liceum na ul. Foksal ) podzielił się refleksjami związanymi z wprowadzeniem medytacji w szkole w której uczy- opowiadał, że dzieci, po prostu, chcą się modlić w ten sposób, bardzo przeżywają taką modlitwę, wzajemnie się w jej trakcie uspokajają, a niektóre zaczęły medytować w domu lub w drodze do szkoły – w czasie jazdy samochodem; jest to dla nich ważne- same, z własnej inicjatywy, przynoszą z domów świece do medytacji.
Jacek Kuśmierz (prezes Stowarzyszenia Kultury i Edukacji - Szkoła Podstawowa na ul. Okopowej, Gimnazjum i Liceum na ul. Foksal) postawił pytanie z, którym jako prezes zespołu szkół, obecnie się mierzy – czy jest miejsce na duchowość w świeckiej szkole.
Henryk Cichecki (dyrektor Zespołu Szkół Usług i Przedsiębiorczości w Płocku im. bł. abpa Antoniego Juliana Nowowiejskiego; od 24 lat nauczyciel języka polskiego) opowiadał o związkach medytacji z pedagogiką dialogu, o tutoringu szkolnym - budowaniu relacji poprzez wsłuchanie się, działaniach, które podjął, aby wprowadzić medytację w szkole i ich zaskakujących konsekwencjach. Doświadczył, że jest to niełatwe- pojęcie medytacji jako modlitwy dla dzieci jest nowe i jak każda nowa rzecz, zmiana budzi niepokój i strach.
Magda Oborska (teolog aktywnie działający w swojej parafii, terapeutka) mówiła o działaniu w swoim najbliższym otoczeniu - w swoim kościele parafialnym: pomysł wprowadzenia medytacji młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania oraz w domu- medytacji z własnymi dziećmi.
Rozmawialiśmy o naszym zaskoczeniu i smutku, towarzyszącym lekturze niektórych artykułów na temat podręcznika „ Medytacja chrześcijańska w szkołach”. Tym silniej również poczuliśmy wagę każdego naszego działania , faktu, że zapraszanie do medytacji chrześcijańskiej dzieci wymaga od nas rozwagi, otwartości, uważności oraz dobrej informacji.
Zwrócono również uwagę na komplementarność i potrzebę działań oddolnych oraz odgórnych.
Bardzo dziękuję za to SPOTKANIE – celowo piszę je dużymi literami, dla mnie było prawdziwym spotkaniem- pełnym dialogu i słuchania.
Bardzo dziękuję za pomoc w jego organizacji - ono by się nie odbyło, gdyby nie wspólnota, gdyby nie Państwo, którzy na moje pytania i zaproszenia, nie odpowiadali naturalnie i po prostu: „ Tak, pomogę, co mam zrobić?”.
Wszystkie przyniesione ciasta, ciasteczka, kanapki, chleb, konfitury były wspaniałe, a ci, których z nami nie było niech żałują !
Kolejne spotkanie pokonferencyjne zorganizujemy niebawem.
Serdecznie pozdrawiam
Paulina Wawer
Głosy uczestników:
1. "Kochani, jeśli ktoś z Was potrzebuje mojego wsparcia w rozmowach z młodzieżą o medytacji to chętnie pomogę. Obecnie większość czasu spędzam w Poznaniu pracując w School of Form. To może być dobrą wiadomością dla tych, którzy zażyczą sobie mojej pomocy w Poznaniu.
Oto moje namiary: bernard.fruga@fc.edu.pl "
Bernard Fruga
2. „ (…) uczestniczyłam w dziesiątkach (jeśli nie setkach) konferencji i jednocześnie po raz pierwszy uczestniczyłam w TAKIEJ konferencji. Chodzi mi o to, co się działo między ludźmi. Mam takie doświadczenie, że jeśli ludzie mają różne opinie, praktyki i o tym opowiadają na forum, to nieuchronnie rodzi się rywalizacja - ktoś mówi głośno (lub cicho, tak niby tylko do sąsiadów), że wcale nie tak jest, że ma inne zdanie, doświadczenie, że może idzie mu lepiej, albo jest jakiś gorszy i nie potrafi... Słowem, wydawało mi się, że jakoś tak jest na tych konferencjach i tak być musi.
Tymczasem to, czego doświadczyłam podczas sobotniego spotkania było zupełnie inne. Po raz pierwszy usłyszałam tyle mądrych wypowiedzi od mądrych ludzi. Mądrych, prawdziwych, spokojnych, bez pozowania i poklasku, bez agresji i chęci dokopania komuś. Mądrych pokornych i odważnych zarazem. Tak myślę, że to chyba Duch Święty tak z sobie ludźmi poczyna. Bo skąd ta synergia, prawdziwa synergia działań, prawdziwe spotkanie ludzi z innymi ludźmi w Bogu. Bardzo dziękuję.”
Agnieszka Kluszczyńska
3. „ cieszę się, że mogłem uczestniczyć w tym spotkaniu, szczególnie cenne wydają się być dwie konkluzje: troska zebranych o pozyskanie akceptacji episkopatu oraz postawa otwartości na inaczej myślących w duchu porozumienia ekumenicznego i międzyreligijnego bez wykluczania również niewierzących. Jeśli chodzi o pedagogikę dialogu ( tutoring szkolny ) - to jest to sprawa złożona. Wszystkich zainteresowanych zapraszam na kurs tutorski do Płocka i spotkanie informacyjne - oba wydarzenia na przełomie września i października 2013r. Zachęcam wszystkich do łączenia praktyki medytacji z teologią ikony. Polecam: P. Ewdokimow, Sztuka ikony. Teologia piękna, Jazykowa, Świat ikony. Polecam również dwie cudnej urody książki teologiczne:
T. Spidlik, Perełki Ojców Kościoła, Y. Spiteris, Ostatni Ojcowie Kościoła: Kabasilas, Palamas."
Henryk Cichocki
4. „ moje refleksje nad udziałem medytacji chrześcijańskiej w kształtowaniu formacji duchowej młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania.”
Magdalena Oborska
****
zaprasza na spotkanie
MEDYTACJA CHRZEŚCIJAŃSKA
W TWOJEJ SZKOLE
06.04.2013 godz.9.15 - 15.30
Centrum Myśli Jana Pawła 2 Warszawa ul. Foksal 11
Szanowni Państwo,
Jest to dla mnie duży zaszczyt i zarazem wielka radość, że mogę zająć się koordynacją pierwszego spotkania pokonferencyjnego programu Medytacja chrześcijańska w Twojej szkole.
Brałam udział w styczniowej konferencji pod tym samym tytułem. Nasze spotkanie, wspólna praca, wystąpienia o. Freemana, Cathy, Erniego, Bogdana Białka były dla mnie bardzo inspirujące i w wielu momentach zaskakujące. Teraz kiedy myślę „medytacja chrześcijańska w szkole” od razu mam przed oczami zdjęcia z książki i kadry z filmu – siedzące w kręgu z zamkniętymi oczami spokojne dzieci, niektóre z niezwykłymi uśmiechami. Mając przed oczami ten obraz wierzę, że nam się uda, że również w polskich szkołach dzieci będą z pięknymi uśmiechami medytować i jak mówił angielski chłopiec „będą mieli czas Go słyszeć.”
Na konferencji mieliśmy wiele wspaniałych pomysłów-pojawiają się naturalne pytania- co udało się już robić? co dalej? czy pojawiły się nowe refleksje, pomysły?
Zapraszam Państwa na pierwsze spotkanie pokonferencyjne, które odbędzie się 6 kwietnia w godz. 9.15 – 15.30 w Centrum Myśli Jana Pawła II na ul. Foksal 11 w Warszawie. Będziemy mogli się na nim wymienić naszymi doświadczeniami i nowymi pomysłami związanymi z programem Medytacja chrześcijańska w Twojej szkole.
Program spotkania oraz plakat informacyjny znajdą Państwo poniżej maila.
Zgłoszenia do udziału w spotkaniu proszę przesyłać na mój email: paulawaw@op.pl.
Osoby, które chcą podzielić się swoim doświadczeniem związanym z wprowadzeniem medytacji chrześcijańskiej do szkoły, przedstawić innym swoje pomysły, proszę o kontakt mailowy.
Mam również wielką prośbę – nie mamy teraz sponsorów spotkania, nie będzie cateringu z ciastkami, może sami je przyniesiemy lub upieczemy?
Serdecznie pozdrawiam
I mam nadzieję do zobaczenia w kwietniu na Foksal.
Paulina Wawer