Czytanie na dziś: czytaj dalej
Rekolekcje więźniów Konferencje
Rekolekcje Wąsosz 2011

 

Czas. Przestrzeń. Medytacja

 

W dniach  3 - 5 czerwcu 2011 roku w Oddziale Zewnętrznym w Wąsoszu Górnym k. Częstochowy odbyły się II Rekolekcje Medytacyjne dla Skazanych. Tym razem pod hasłem ,,Czas. Przestrzeń. Medytacja”. Uczestniczyło w nich 15 skazanych. Rekolekcje prowadził  ksiądz Jacek Poznański, jezuita, teolog, filozof przyrody, pracownik Wydziału Filozofii WSF-P Ignatianum w Krakowie, były duszpasterz akademicki i duszpasterz Polaków w Irlandii. Gośćmi rekolekcji byli ks. Ryszard Pieron, kapelan Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, pracujący z osadzonymi w AŚ w Tarnowskich Górach; ks. kanonik Mirosław Drabiuk- prawosławny kapelan zakładów karnych i aresztów śledczych województwa śląskiego i opolskiego oraz  ks. kanonik Krzysztof  Jeziorowski - duszpasterz Oddziału Zewnętrznego w  Wąsoszu Górnym. W rekolekcjach uczestniczyli również zaprzyjaźnieni z oddziałem wolontariusze katowickiej grupy medytacyjnej oraz osoby prowadzące grupy medytacyjne w innych jednostkach penitencjarnych - Maksymilian Kapalski, oblat benedyktyński, kustosz muzeum w Cieszynie, współpracujący z ZK w Cieszynie oraz Jan Sar, teolog, pedagog, wychowawca domu dziecka w Poznaniu, współpracujący z AŚ w Poznaniu. Organizatorami sesji medytacyjnej było WCCM w Polsce, Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Katowicach oraz Areszt Śledczy w Częstochowie.       

 

Ksiądz Jacek Poznański mówił, że medytacja- będąca dla wierzących formą modlitwy- jest także praktyką uważności, uczy bycia ,,tu i teraz”, które procentuje w wielu obszarach naszego funkcjonowania. To, gdzie owoce medytacji pojawią się najszybciej, czy na polu pracy, czy też w relacjach rodzinnych, pozostaje już -jak twierdził - kwestią łaski. Bóg bowiem wie lepiej czego nam potrzeba.

 

 

 

 

 

 

Rekolekcje okazały się dla wszystkich niezwykle cennym doświadczeniem. Osadzeni podkreślali ich wyjątkową atmosferę. Twierdzili, że dzięki nim  pogłębili nie tylko wiedzę o medytacji, ale przede wszystkim swoją wiarę. Pomogły konferencje ojca Jacka Poznańskiego, wspólne medytacje, analiza jednej z ewangelicznych przypowieści oraz indywidualne rozmowy z rekolekcjonistą. Był to dla nich czas spokoju i wyciszenia. Szkoda – powiedzieli na koniec- że kolejny dopiero za rok.   

 

                                                                           

 

Urszula Wojciechowska-Budzikur

 

 

 

Medytacja chrześcijańska w więzieniu

 

 

 

Informacja na stronie Służby Więziennej

 

 

 

fot. wccm.pl 

 

Print Friendly and PDF