Czytanie na dziś: czytaj dalej
Rekolekcje więźniów Konferencje
Wigilie więzienne 2014

 

Areszt w Szczecinie

Spotkanie bożonarodzeniowe w Areszcie Śledczym w Szczecinie odbyło się 2 grudnia 2014. Przynieśliśmy tam ciasto, książki dla osadzonych i do biblioteki (8 książek o. Johna Maina „Cisza i trwanie”, jedną książkę o. E. Larkin „Chrześcijańska Medytacja. Kontemplatywna modlitwa na dziś”) i to co teraz wydaje mi się najcenniejsze, naszą uważność. Uważność na siebie nawzajem i na wypowiadane słowa. Konferencje, które głosił br. Adam były przeplatane medytacją. Na korytarzu nieprzyjemny brzęk krat, hałas wydawanych poleceń, a my w jednej z cel próbowaliśmy znaleźć w nas ciszę. Na koniec tej części spotkania Kasia, wychowawczyni osadzonych, zadała pytanie: "Z czym kojarzą się nam symbole: burzy, jeziora i łodzi" i każdy z nas, będący w celi, odpowiadał na to pytanie otwierając się trochę przed innymi.
Następnie zasiedliśmy do stołu i zajadając się ciastami, rozmawialiśmy o codzienności zarówno więziennej jak i klasztornej. Padło nawet sporo porównań. Na zakończenie Kasia podsumowała spotkanie: "Dobrze, że tu jesteśmy." To prawda, każdy kto był na tym spotkaniu, naprawdę chciał tam być.

Elżbieta

 

Więzienie w Raciborzu

Spotkanie w więzieniu w Raciborzu odbyło się 10-12-2014. Moja żona upiekła 2 ciasta: sernik z makiem i jabłecznik. Na spotkaniu było 14 osób. Zostali zaproszeni Ci którzy są najbardziej zaangażowani. W czasie gdy jedliśmy ciasta wywiązała się ciekawa dyskusja o poszukiwaniu Boga. Jak można Go odnaleźć. Myślę, że to pytanie nurtuje nie tylko więźniów i jest zawsze aktualne dla wszystkich wierzących. Atmosfera była znacznie bardziej swobodna niż zwykle. Dowiedziałem się od jednego z więźniów, że za około 40 dni ma wyjść na wolność. Mógłby wyjść dokładnie w wigilię, ale musiał odsiedzieć jeszcze karę grzywny 500 zł, której nie może wpłacić, bo nie ma pieniędzy.

Wigilia w więzieniu została przyśpieszona o tydzień ze względów organizacyjnych. WCCM w Polsce ofiarowała grupie 15 książek o. Johna Maina „Cisza i trwanie”, jedną książkę o. Ernesta Larkina „Chrześcijańska Medytacja. Kontemplatywna modlitwa na dziś” i jedną Kim Nataraja „Dzieląc się darem”. Książki zostaną przekazane więźniom na pierwszym spotkaniu grupy na początku stycznia 2015.

Zdzisław

 

Więzienie w Wąsoczu

WCCM polska przekazała także więzieniu w Wąsoszu książki o. Johna Maina „Cisza i trwanie” (10 szt.) i „Medytacja chrześcijańska” (6 szt.), o. Laurence'a Feemana „Medytacja chrześcijańska - twoja codzienna praktyka” (7 szt.), „Drogocenna perła” (5 szt.), „Pielgrzymka wewnętrzna" (5 szt.), Ernesta Larkina O.Carm. „Chrześcijańska Medytacja. Kontemplatywna modlitwa na dziś” (2 szt.) i Kim Nataraja „Dzieląc się darem” (4 szt.).

 

 

 

Print Friendly and PDF